Volnočasový klub Vydrýsek

V prostorách loděnice PS Safír Kdyně, která se nachází na břehu oblíbeného Novodvorského rybníka, probíhá hlavně v teplých měsících volnočasový klub Vydrýsek. Na prvním setkání bylo naprosto předpisové počasí, takže část dětí dorazila na místo pěšky, někdo na kole a zbytek lenochů dovezli rodiče autem. Na děti čekalo poučení o bezpečnosti na lodi, důležitosti zapnutých přezek na záchranné vestě, popis lodě, pádla a jeho úchopu při pádlování. Uvnitř budovy byly naším stařičkým projektorem na plátno promítány fotky z vodáckých táborů i videa z jezů. U nich se účastníci nejen zasmáli, ale také byli upozorněni na chyby, které zapříčinily převrácení lodi, tzv. cvaknutí. Pak už se všichni oblékli do vest, nazuli boty do vody a mohli si vybrat vlastní lodičku. K nezkušeným dětem byl vždy přidělen instruktor nebo vedoucí aby je naučil základy jízdě po vodě nebo, v případě úplných prcků, je jen tak povozil po rybníce. Při dalších setkáních už ale nebylo moc instruktorů potřeba. Malí vodáci byli takové vodní živly, že i přes drobné nedostatky v řízení bravurně zvládali závody, stříkání pádlem i holubičku v loďce. Díky absenci proudu a malé hloubce si s radostí vyzkoušeli i cvaknutí, které znamenalo nejen mokré oblečení, ale pro jednoho chlapce i ztracené brýle. Při následujícím setkání vyhořel projektor, takže výuka jízdy na kajaku probíhala bez předchozí teoretické instruktáže, ale přímo v praxi. Dětem se kajak líbil jen ze začátku a pak opět postupně přesedlaly do oblíbených plastových kánoí. Při každé schůzce dbali vedoucí nejen na bezpečnost, ale také na pečlivý úklid a vysušení všeho vybavení. Pěknou zpětnou vazbou bylo přihlášení pěti dětí na vodácký tábor. Zatím poslední říjnové setkání klubu bylo zakončeno táborákem s přespáním na loděnici.

Akce se uskutečnila za finanční podpory Plzeňského kraje, děkujeme.

Vydrýsek