Pionýr, z.s. – Pionýrská skupina Safír Kdyně
Google+ RSS

Výprava Zálesáků podél Střely na Rabštejn

Výprava Zálesáků podél Střely na Rabštejn

V sobotní ráno jsme s oddílem Zálesáků nasedli na vlak do Mladotic. Tedy než jsme na něj nasedli, bylo zapotřebí přečkat zpoždění, které je při výpravách Českými drahami již neodmyslitelnou tradicí. Jenže toto zpoždění by nám s harmonogramem pěkně zamávalo. Pokud bychom totiž nestihli vlak z Klatov do Plzně, dorazili bychom do Mladotic až někdy ke druhé hodině odpolední a tím bychom si z víkendového výletu ukrojili značnou část. Naštěstí se za nás kdyňský výpravčí přimluvil a v Klatovech na nás počkali. A tak jsme v jedenáct dopoledne vyskakovali z kodrcáku na malém peróně zastávky u Mladotic.

Poblíž zastávky jsme našli první geokeš a pak dostaly děti do ruky mapu. Navigace od té chvíle spočívala v jejich rukou. Námi vedoucími byl pouze vytyčen cíl – Rabštejn. A protože jsme zadali ještě druhý pokyn – držet se co nejblíž řeky Střely, vydal se oddíl neomylně v opačnou stranu než bylo zapotřebí, hlavně když jsme stanuli na břehu vodního toku. Po chvíli váhání a průzkumu terénu ale seznali, že turistická značka má obvykle směry dva a na druhý pokus jsme se vydali již skutečně za svým cílem.

Údolí řeky Střely bylo v minulosti velmi bohaté na vodní mlýny a bezmála u každého z nich jsme našli nějakou geokeš. Počasí nám přálo – z původně hrozivě vyhlížející bouřky předchozí páteční noci nezbyla ani kapka, na druhou stranu nás netrápila ani žádná vedra.

K večeru jsme se dostali k Rabštejnu na dohled, vyhlídli si místo na kraji lesa poblíž Horova mlýnu a rozbili tábor. Děti využily znalosti nabyté během roku na pravidelných schůzkách oddílu a mezi stromy si za chvíli lebedily čtyři úhledné přístřešky zbudované z celt a uzlovaček. Nanosili jsme dříví na oheň, opekly se buřty a než jsme s kytarou a mandolínou zapěli několik táborových písní, padla noc. Někteří jedinci se začali zvedat od ohně, že půjdou na kutě, ale my jsme s Martínkem měli pro děti ještě malé překvapení – jednoduchou noční hru, během níž měl každý z nich sám a potmě dojít k ohýnku plápolajícímu ve vchodu do válečného bunkru a ve svitu ohně tam nalézt své jméno psané na dubovém špalíku. S touto jmenovkou se měl pak vrátit zpět do tábora. Všichni, i ti nejmenší, byli stateční a noční úkol zvládli na výbornou.

Ráno nás po sbalení tábora naše kroky zavedly do Rabštejna, nejmenšího města v Evropě s pouhými 25 stálými obyvateli. Občerstvili jsme se limonádou v místním lokálu a chtěli jsme se podívat na zámek, jenže jedna jeho část byla v soukromém vlastnictví a ta druhá byla zatím zavřená, otvírala až v červnu. Vydali jsme se tedy dál – navigátoři dostali další cíl, obec Žihle. Odtud jsme měli na třetí hodinu odpolední naplánovaný odjezd, ale protože nás čas netlačil, zvládli jsme se cestou podívat ještě do skalního města na žihelské viklany a obří balvany. Některé z nich měly jména – ty největší byly Bába a Dědek.

Do Žihle jsme dorazili v perfektním čase asi čtvrt hodiny před odjezdem vlaku. Tentokrát se vše obešlo bez zpoždění (taky jsme nejeli Českými drahami, nýbrž konkurenčním dopravcem), v Plzni jsme přestoupili na rychlík do Klatov a z původně plánovaného hodinového čekání v Klatovech jsme se nakonec vykroutili díky odvozu automobily rovnou do Kdyně.

Fotky najdete v naší galerii

Sdílet na Google+
© 2011 Pionýr, z.s. – Pionýrská skupina Safír Kdyně
Vyrobilo studio WEB&DTP
informační rozcestník
administrace webu
SysEL – Systém Evidence Lidí